Meze TarifleriSalatalarSebze YemekleriYemek TarifleriYücel Ustanın tarifleri

Köz Biberli Mantar Salatası Nasıl Yapılır ? Köz Biberli Mantar Salatası

KÖZ BİBERLİ MANTAR SALATASI TARİFİ

Tekrar merhabalar, bugün sizlere Köz Biberli Mantar Salatası tarifi vereceğim. Daha önceki tariflerimizde farklı mantar salatalarını göstermiştik. Burada da mantarla son derece uyumlu bir malzeme olan Köz biberli yapılan Tarifi ele alacağız. Söylediğim gibi Köz Biber girdiği her mezeye ve her yemeğe etkin bir lezzet katar. Etli olması sebebiyle de biber tadı daha yoğun olarak hissedilmektedir. Evet üzerinde söylenecek fazla bir şey yok. Şimdi mutfağımıza geçip Köz Biberli Mantar Salatası nasıl yapılırmış görelim. Tabiki önce malzemeler.

KÖZ BİBERLİ MANTAR SALATASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

 • 300 gram mantar
 • 3 tane kırmızı kapya biber( közlenmiş)
 • Küçük bir kâse mısır
 • 10 tane biberli zeytin
 • 3 – 4 tane kornişon turşu
 • 1 tutam dereotu

Sos:

 • Zeytinyağı
 • Limon
 • Nar ekşisi
 • Tuz

KÖZ BİBERLİ MANTAR SALATASI NASIL YAPILIR ?

 1. Mantarları doğrayıp yarım limon sıkılmış suda haşlayın.
 2. ?biberleri közleyin, soyup küçük küpler halinde doğrayın, kornişon, turşu ve zeytinleri de doğrayın.
 3. Dereotunu ve mısırı ekleyip sos malzemelerini ilave edip karıştırın, nefisss ?? salatamız hazır afiyet olsun.
 4. Sunum ve süslemede kendi özgün zevkinizi yaratabilirsiniz. Elinizde ne malzeme varsa kullanabilir ve daha tutumlu ürünler çıkarabiliriz. Közleme işlemini de ister fırında ister ocakta yapabilirsiniz. Mümkün olduğunca hazır konserve ürünlerden uzak durmaya çalışın.

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir