SalatalarYemek TarifleriYücel Ustanın tarifleri

Radika Salatası Tarifi, Radika Salatası Nasıl Yapılır ?

RADİKA SALATASI TARİFİ

Herkese Merhabalar, Bugün Akdeniz Bölgesinin özel bir tarifi, Radika salatası ile karşınızdayız. Özellikle Antalya ve ilçelerinde çok sevilen Radika Otu, Hem yemekte hem salatalarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ege bölgesi de bu  Yeşilliğin çok sevildiği bir bölgedir. Sağlık açısından da çok yararlı olan bu bitki , hem bolca bulunması hem fiyatının uygun olmasından dolayı birçok akdeniz tarifinde kullanılmaktadır. Şimdi Radika Salatası Nasıl Yapılır bir görelim, Önce malzemeler,

RADİKA SALATASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

  • Radika veya hindiba (250 gram)
  • Domates (1 adet)
  • Siyah zeytin ( 8-10 adet)
  • Tulum peynir ( rende- 1 çay bardağı)
  • Zeytinyağı(2 kahve fincanı )
  • Limon ( ½ adet)
  • Tuz (1 tatlı kaşığı )

RADİKA SALATASI NASIL YAPILIR ?

1.Radikaların varsa sarı yapraklarını ayıklayınız. Köklerini dipten yapraklar dağılmayacak şekilde kesiniz. Kesilen yüzeye yaklaşık 1 cm. derinliğinde artı şekilde bıçakla yarık açınız.

2.Radikaları güzelce yıkayınız. Hatta bol suda 25-30 dakika bekletiniz ki kumları aksın.

3.Yıkanmış radikaların yarısını harlı ateşte fokur fokur kaynayan tuzlu bol suda yumuşayıp, diri kalacak şekilde yaklaşık 5-6 dakika haşlayınız ve çukur bir kaba çıkartınız.

4.Birinci partiden sonra kaynayan suda ikinci parti radikaları haşlayınız. Haşlananları birinci parti üzerine çıkartınız ve radikalara 2-3 kepçe haşlama suyunu katınız.

5.Ilımış radikaları kıyıp sulu sulu servis tabağına koyunuz. Üzerlerine kabuğu soyulmuş küp küp doğranmış domatesi, çekirdekleri çıkartılmış zeytinleri, ufalanmış peyniri, zeytinyağını, limonu, 2 kahve fincanı kadar haşlama suyunu ve tuzu koyup, karıştırınız. Salatamız servise hazırdır.

 

Daha önce de tarifini verdiğimiz meze çeşitlerinden anlaşılacağı üzere , Meze ve yemek dünyasında yaratıcılığın sınırı yok. Ben burada bu çeşitliliğin tamamına yer veremeyeceğim için , elimden geldiğince en çok bilinen ve sizlerin en çok karşılaşabileceği tarifleri ve sunumları vermeye çalışıyorum . Mekanlarda ve evimizde yapmaya çalışacağımız bu tariflerde farklılıklar olabilir. Bu çeşitlilik her zaman kaliteyi getirir. Zaten tarifte sunduğum görsellere baktığınızda çok farklı birbirinden güzel sunumlar olduğunu göreceksiniz.  Sizler de bu yemekleri yapmaya karar verirseniz, Mevcut tarif ve fotoğraflardan  yararlanabileceğiniz  gibi , kendi özgün zevkinizi ve damak tadınızı yansıtan tarifler de oluşturabilirsiniz. Yarattığınız bu görselleri ve tarifleri bizimle paylaşırsanız. Bizlerde buradan sizin adınıza seve seve yayınlar ve farklı kitlelere ulaşmasına vesile olabiliriz. Katkılarınız  için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. Yücel Usta…

Afiyet Olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir